fbpx
loader image

Aktualności

3 lipca 2023

Uszlachetnienia soczewek okularowych – powłoki AR i inne

W dzisiejszych czasach zakup okularów korekcyjnych może przypominać poziomem skomplikowania zakup samochodu. W zależności od przepisanej recepty mamy do wyboru setki opcji soczewek okularowych (najważniejszy element okularów!) jednoogniskowych, progresywnych, dwuogniskowych, biurowych, wspomagających wysiłek akomodacyjny przy pracy z bliska (tzw. relaksacyjne), dla kierowców, dla sportowców – czego dusza zapragnie.

 

Oprócz tego istnieje wiele uszlachetnień soczewek okularowych, zwanych potocznie „antyrefleksami” chociaż to tylko jedna z ich wielu funkcji. Cały czas pojawiają się też świeże, nowoczesne rozwiązania w odpowiedzi na zmieniające się czasy i sposób korzystania z okularów. Jeszcze parę lat temu nikt nie myślał o powłokach typu blue-cut do pracy przy ekranach, a teraz praktycznie każdy z nas nosi swój komputer w kieszeni, wiele osób spędza długie godziny przed ekranami w pracy i poza nią, w tym roku doszedł do tego temat masowego przejścia wielu branż na pracę zdalną, a uczniowie i studenci spędzają lekcje i wykłady przed komputerami. W ciągu ostatniej dekady bardzo zmienił się sposób w jaki konsumujemy treści. Bardzo mało ludzi się teraz po książkę, gazetę czy czasopismo, większość czyta na ekranach tabletów i smartfonów.

 

Ze względu na indywidualne preferencje, potrzeby i tryb pracy optyk jest w stanie zaproponować, poza odpowiednią konstrukcją soczewek okularowych, dodatkowe uszlachetnienia, które mają znaczący wpływ na widzenie i korzystanie z okularów.

 

Typy powłok soczewek okularowych, w które można wyposażyć okulary to między innymi:

 

  • powłoka antyrefleksyjna – podstawowy typ uszlachetnienia, który już od lat mocno zakorzenił się w świadomości użytkowników okularów. Dzięki niej soczewka okularowa ma mniej odbić i jest dużo bardziej przejrzysta, niż taka, która nie ma żadnej powłoki. Cechą charakterystyczną jest tzw. odbicie resztkowe, czyli delikatny odblask, w różnych kolorach (może być niebieski, zielony, niebiesko-zielony, różowy, szmaragdowy) w zależności od producenta soczewek i składu chemicznego danej powłoki. Podstawową powłoką antyrefleksyjną jest np. Solitaire® Protect Plus 2, która jest również hydrofobowa.

 

  • powłoka hydrofobowa – praktycznie zawsze występuje razem z powłoką antyrefleksyjną. Sprawia, że krople wody „nie kleją” się do powierzchni soczewki i łatwiej jest je usunąć. Sama soczewka szybciej też odparowuje (chociaż nie jest całkiem odporna na zaparowanie!).

 

  • powłoka oleofobowa – prościej, odporność soczewek na tłuszcz. Takie soczewki mniej zbierają tłuste smugi i odciski palców i dużo łatwiej jest je oczyścić, niż soczewki wyposażone w podstawowy antyrefleks. Łatwo je rozpoznać, ponieważ przy czyszczeniu mikrofibrą są bardziej śliskie w dotyku. Ta powłoka jest też często nanoszona na powierzchnię szkła zabezpieczającego ekrany smartfonów, właśnie ze względu na przyjemniejszą w dotyku powierzchnię i łatwość czyszczenia. Najczęściej są również antystatyczne czyli odporne na przyciąganie drobin kurzu.

 

  • powłoki odporne na zarysowania i lakiery utwardzające – sam lakier utwardzający nanoszony jest na niemal każdą soczewkę okularową z tworzywa sztucznego (w przypadku szklanych to wygląda trochę inaczej) ponieważ bez niego soczewka jest bardzo podatna na zarysowania. Osobnym zabezpieczeniem są dodatkowe warstwy chroniące powierzchnię przed przypadkowymi zarysowaniami. Są to różne technologie oparte o nanomolekuły, warstwy mineralne czy odpowiednie mieszanki chemiczne napylane na powierzchnie soczewki okularowej. Na najtwardsze z nich producenci udzielają nawet 3-letnich gwarancji. Przykładem jest bardzo popularna u nas powłoka Solitaire® Protect Pro 2 X-tra Clean.

 

  • powłoki typu blue-cut – występują pod wieloma nazwami, przeważnie z członem „-blue”, BlueControl, SuperResitant Blue, Prevencia, BlueProtect i wiele innych. Można je znaleźć w portfolio każdego producenta soczewek ze względu na ogromną popularność. Ich zadaniem jest odcięcie części szkodliwego dla siatkówki paska światła niebieskiego emitowanego przez większość ekranów LCD, LED, OLED oraz energooszczędne oświetlenie LED. Część producentów rozwinęła tą technologię proponując pochłanianie światła niebieskiego już w materiale soczewki, a nie tylko na powierzchni np. Solitaire® Protect Balance 2.

 

  • powłoki typu drive – przeznaczone dla osób spędzających dużo i regularnie czas za kierownicą oraz dla kierowców zawodowych. Podnoszą kontrast widzenia, przy pochmurnej pogodzie i we mgle podnoszą jasność, w nocy minimalizują efekt oślepienia przez światła innych pojazdów i sygnalizację świetlą, a także zapobiegają efektowi olśnienia i odbicia świateł od mokrej nawierzchni. Świetnym przykładem jest Solitaire® Protect Road 2 czy NIKON Night Drive Boost.

 

  • dodatkowe powłoki UV – jeśli chodzi o pochłanianie UV to ma je praktycznie każda soczewka okularowa (UVA nawet do poziomu 90%, UVB do 100%). Jednak dla dodatkowego zabezpieczenia oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV można wyposażyć soczewki okularowe w dodatkowe filtry UV. Są to albo dodatkowe powłoki jak np. Rodenstock PRO410 czy NIKON SeeCoat Plus UV. Takie soczewki okularowe pochłaniają także UV odbite od wewnętrznej powierzchni soczewki!

 

  • powłoki odporne na zaparowanie – całkowicie odporne na zaparowanie soczewki to dla wielu błogosławieństwo. Takie soczewki nie parują nawet przy bezpośrednim chuchaniu czy wystawieniu na parę z gorących płynów. Przykładem jest nowa powłoka Shamir Glacier Anti-Fog™.

 

Powyższe rozwiązania bardzo często mogą się łączyć, przykładowo Solitaire® Protect Balance 2 posiada właściwości antyrefleksyjne, hydrofobowe, oleofobowe, antystatyczne oraz filtr pochłaniający szkodliwe światło niebieskie.

Kontakt

ADRES:

Pracownia Optyczna Maciej Liszka

ul. Walońska 19, Wrocław

(osiedle Angel Wings/River/City)

WYZNACZ TRASĘ

TELEFON:

+48 575 959 700

ZADZWOŃ TERAZ

GODZINY PRACY:

pon.-pt.:

10:00-18:00

sob.:

10:00-15:00

niedz:

Zamknięte